Koszty inwestycji

Planując budowę domu, warto zastanowić się nad ogrzewaniem pompą ciepła.
Ponieważ, pompy ciepła najczęściej są porównywane w kosztach inwestycyjnych do kotłów stałopalnych i kotłów gazowych, przedstawię w tym miejscu kilka przykładów. Oczywiście każde z Państwa, może we wskazane przeze mnie pozycje kosztorysowe wpisać swoje, indywidualne i wygodne dla siebie wartości aby otrzymać wiarygodne dla niego dane kosztorysowe.

Proszę zwrócić uwagę, że wybudowanie domu z kotłownią stałopalną determinuje przeznaczenie pomieszczenia technicznego „kotłowni” wyłącznie na „pokój”dla kotła węglowego – ze względu na specyfikę kotła (pył węglowy, bród i kurz) nie możemy w tym pomieszczeniu uzyskać jakiejkolwiek innej funkcji dla powierzchni tego pomieszczenia : pralni, suszarni, garderoby czy graciarni.
Z kolei w przypadku budowy domu z pompą ciepła możemy zrezygnować z budowy komina – nie jest on przecież potrzebny i dlatego mamy kilka wyjść odróżniających dom z kotłem węglowym :

  1. zbudowanie domu o powierzchni mniejszej o powierzchnię kotłowni stałopalnej,
  2. przeznaczenie miejsca w którym stoi pompa ciepła na garderobę, pomieszczenie techniczne itp.,

W swoim dorobku mamy też takie budowy domów, gdzie pompa ciepła została zainstalowana w szafie garderobianej na korytarzu czy w wiatrołapie zajmując powierzchnię o wymiarach 0,6m x 0,6m.